Jak zvládnout agresivitu u seniora s demencí?

Jedním z nejtěžších momentů v péči o člověka s demencí je změna jeho chování. Tam, kde dřív byla pohoda a blízkost, se najednou objeví křik, výčitky, obviňování nebo dokonce fyzická agrese. Pro pečující je to šok, bolest i obrovská bezmoc. Ale i tahle situace má své vysvětlení – a hlavně řešení.

Když začne nemoc mluvit za člověka

Demence postupně bere člověku schopnost orientace, vyjadřování i logického myšlení. Svět kolem se pro něj stává stále složitějším, těžko uchopitelným a často i děsivým. A právě z toho často pramení agrese – je to vlastně obrana. Obrana před situací, které nerozumí, před pocitem ztráty kontroly, před bolestí nebo stresem, který neumí jinak popsat. Slova už často nestačí – a emoce se pak derou ven jinými cestami.

Když vás odmítá ten, koho máte rádi

„Já tě neznám, vypadni!“, „Ty mě chceš zabít!“, „Nešahej na mě!“… Věty, které zabolí. Obzvlášť když přicházejí od někoho, koho milujete. Ale právě tady je důležité si připomenout: Není to osobní. Je to nemoc, která mluví, ne člověk, kterého znáte. Ten tam pořád je – jen se k vám teď nemůže dostat stejnou cestou jako dřív.

Co v tu chvíli pomáhá? V první řadě zachovat klid. I když to zní jako fráze, váš vlastní tón hlasu, výraz ve tváři a způsob, jakým reagujete, může situaci výrazně zklidnit – nebo naopak vyhrotit. Pokud člověk s demencí vycítí, že i vy jste v napětí, jeho stres jen poroste. Osvědčuje se mluvit pomalu, tiše a srozumitelně, bez ironie nebo nátlaku. Někdy může pomoci změna prostředí, jindy jen nabídka šálku čaje nebo chvilka ticha.

Důležité je také přemýšlet nad tím, co mohlo chování spustit. Bolí ho něco? Má hlad, žízeň, potřebuje na záchod? Nebo ho vyvedla z míry nějaká změna – nová pečovatelka, hluk, jiné oblečení, přesun do neznámé místnosti? Mnohdy jsou příčiny zdánlivě banální, ale v hlavě člověka s demencí spustí obrovskou vlnu nejistoty.

Když se to opakuje často

Občasná agrese může být zvládnutelná, ale pokud se chování stává pravidelným, je na místě poradit se s odborníky. Praktický lékař, gerontolog nebo psycholog vám mohou pomoci najít hlubší příčiny – někdy jde o nevhodně nastavenou medikaci, jindy o začínající zdravotní problém, který senior nedokáže pojmenovat.

Velmi se osvědčuje vést si jednoduchý deník – co se stalo, kdy, za jakých okolností. Postupně můžete vysledovat vzorce a naučit se situacím předcházet. A taky si díky tomu zpětně uvědomíte, že to není vaše vina. Protože to není.

A co vy?

Pečovat o někoho s demencí není sprint, ale maraton. Je to náročné emočně, fyzicky i psychicky. A možná úplně nejdůležitější část celé rovnice je péče o vás samotné. Odpočívejte, mluvte o svých pocitech, nechte si pomoct. Existují odlehčovací služby, denní stacionáře i podpůrné skupiny pro pečující. A není to selhání, když je využijete – právě naopak.

Agrese u seniora s demencí je těžká, ale není neřešitelná. Potřebuje trpělivost, porozumění a ochotu hledat nové cesty. Ne vždy to bude fungovat hned. Ale s každým pokusem budete mít blíž k tomu člověku, kterého chcete chránit. A možná i sami k sobě.


12 kvě 2025